środa, 27 lipca 2011

Nawadnianie organizmu

Nawadnianie organizmu

Szczególnie w trakcie wiosennych i letnich upałów powinieneś przypomnieć sobie wspomnienia biologii ze szkoły podstawowej. Człowiek składa się w 70% z wody? Zdziwiony? Nie powinieneś. Kiedy tylko w Twoim organizmie poziom wody spada czujesz się słabo i nie masz na nic ochoty. Różnica jest taka, że z braku jedzenia możesz przeżyć nawet miesiąc, ale już brak wody przez tydzień czasu kończy się najczęściej śmiercią. Zapoznając się z tym poradnikiem dowiesz się kiedy koniecznie musisz uzupełnić płyny w organizmie. 
Dorosły mężczyzna powinien dostarczać swojemu ciału blisko 3 do 3,5 litra wody w ciągu dnia? W trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego o cztery szklanki więcej. To nie jest wcale tak dużo jak może Ci się wydawać. Pamiętaj, że połowę płynów dostarczasz do organizmu z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że w ciągu 24h wypacasz około jednego litra wody, a z moczem „ucieka” z Ciebie już od 1 do 2 litrów, dlatego nawadnianie jest tak ważne.
Kiedy czujesz, że nie masz już na nic sił – jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie płynów są napoje izotoniczne. Kiedy pojawiają się już zaburzenia świadomości lepiej udać się do szpitala i nie stawiać kolejnych kroków na trudnym szlaku. Wszyscy mamy pewne granice, których nie jesteśmy w stanie pokonać.
Co dzieje się z Twoim ciałem z chwilą kiedy brakuje Ci ok. 1-2% wody? To tylko pierwsze stadium, dlatego jest bardzo często bagatelizowane. Powoli tracisz łaknienie, odczuwasz chęć wypicia czegokolwiek, a usta i cała skóra ulegają przesuszeniu. Przy 4% robi się już ciężko. To tylko i aż 4%! Przy takiej utracie wody drastycznie spada wydolność Twojego ciała ( u sportowców nawet o połowę). Czujesz przenikliwą falę gorąca, a Twoje ciśnienie się obniża. Możliwe, że pojawią się z czasem bóle głowy – mocz także daje sygnały ostrzegawcze – jest ciemnożółty. U słabszych osób dochodzi do omdleń i skurczów mięśni.
W okolicach 10% robi się bardzo nieprzyjemnie. Nagminnie następują drżenia rąk i nóg, Twój język wysycha na wiór, a organizm nie jest już w stanie produkować śliny. Możesz odczuwać wzmożoną senność i utratę przytomności. Między 10-15% puchnie język i cały drżysz. Przy takim ubytku wody pojawiają się już poważne zaburzenia świadomości. Powyżej 15% prawdopodobnie już sobie nie poradzisz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz