piątek, 29 lipca 2011

Role w zwiazku -czy jestes opiekunka.

<h2>Role w związku- czy jesteś opiekunką?</h2>
<p>Autorem artykułu jest Afi</p><br>
Podobno całe dorosłe życie zależy od dzieciństwa. Jest to okres w naszym życiu, który nas kształtuje, tworzy fundamenty osobowości. Jeżeli coś naszym rodzicom nie wyjdzie, może się to rodzicielskie niedociągnięcie odbijać już w naszym dorosłym życiu.<br>
<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> Często dorośli wchodząc w kolejne związki, wnoszą w nie również swój bagaż doświadczeń, zranień i zaniedbań, które kiedyś doświadczyli. Są przyzwyczajeni do odgrywania danych ról i często nawet nie zdając sobie sprawy, tworzą rzeczywistość, która im na to pozwala. Również w związku z drugą osobą, często uciekają w określone schematy, które już znają, więc wydają się bezpieczne. <br> Według typologii związków stworzonej przez amerykańskich psychologów Everetta L. Shostroma i Jamesa J. Kavanaugha, wyodrębnione zostało sześć schematów zachować z jakimi najczęściej spotykają się psychoterapeuci pracujący z parami: związek opiekuńczy, wspierający, wyzywający, wychowawczy, konfrontacyjny i usłużny. Przyjrzyjmy się bliżej modelowi związku opiekuńczego: Matka (<a href="http://www.niania.pl/" title="opiekunka">opiekunka</a>) - Syn, polega na relacji dominującej, teoretycznie silnej kobiecie z raczej mało samodzielnym mężczyzną, który często przez otoczenie jest odbierany jako idealny maż, który pozostawia swojej żonie dużo swobody. Natomiast kobieta bywa podziwiana jako silna osobowość, ale równocześnie oddana rodzinnie matka i opiekunka rodzinnego ogniska. W rzeczywistości kobieta wcale nie jest taka silna psychicznie, jak się wydaje. Najczęściej odtwarza schemat wyniesiony z dzieciństwa, w jej rodzinie, to matka zawsze podejmowała wszystkie decyzje. Natomiast mężczyzna jest wyuczony bezradności, w ten sposób skupiał w dzieciństwie na sobie uwagę rodziców. Kobieta manifestuje swoją siłę, ponieważ w głębi duszy też nie jest pewna swojej wartości. Żyje w przekonaniu, że tylko wtedy mąż przy niej pozostanie, kiedy czuje się niepewny swojej pozycji. Dlatego, często pokazuje mu jak bardzo jest nieporadny, dotkliwie go przy tym upokarzając. Jego poczucie własnej wartości jeszcze bardziej na tym cierpi. W efekcie towarzyszy mu ból dziecka, które było ciągle pouczane i nigdy nikt nie traktował go poważnie. Pary, które odgrywają role typowe dla związku opiekuńczego są trudne w terapii, ponieważ bardzo długo nie chcą sobie uświadomić motywów własnych działań, często za to całą winą obarczają partnera.
<br><a href="http://korepetycje.edu.pl/" title="Korepetycje">Korepetycje</a>
<br>---<br>
Artykuł pochodzi z serwisu <a href="http://www.publikuj.org%22%3epublikuj.org%3c/a>, kliknij <a href="http://www.publikuj.org/role_w_zwiazku_czy_jestes_opiekunka_4164.html%22%3Etutaj%3C/a> aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz