Trzeci miesiąc ciąży Gdy pierwszy trymestr ciąży dobiega końca, kobieta powinna zacząć odczuwać zdecydowanie lepsze samopoczucie. Często ustępują już mdłości, a codzienne życie zaczyna wracać do normy. Wtedy też zarodek zaczyna intensywnie rosnąć i może osiągnąć wymiary około dwóch centymetrów.
Trzeci miesiąc ciąży to okres, w którym ciało dynamicznie się rozwija. Pojawiają się powieki, które będą jeszcze przez kilka miesięcy zamknięte, dlatego że zaczynają się formować oczy – rogówka, soczewka i siatkówka. Wtedy też zaczynają się rozwijać narządy jamy ustnej, między innymi gardło, czy nawet powieki. Zaczyna się produkować krew i insulina. To czas, podczas którego malutki człowiek zaczyna eksperymentować – próbuje się ruszać, zgina kończyny, które są coraz bardziej uformowane, podobno nawet potrafi marszczyć brwi.
Kobieta w 3 miesiącu ciąży powinna zauważyć zmianę w swoim wyglądzie wewnętrznym. Co prawda są to dopiero kosmetyczne i mało zauważalne zmiany, jednakże już widać, że piersi zaczynają się powiększać i być bardziej wrażliwe, a brzuch zaokrągla się. Pod koniec pierwszego trymestru nadchodzi czas na pierwsze badanie USG. Wtedy też można po raz pierwszy zobaczyć swojego maluszka. Jest to badanie dopochwowe, ponieważ płód jest zbyt mały, by dało się go zobaczyć przez USG zewnętrzne jamy brzusznej.
To bardzo istotne badanie, ponieważ to właśnie wtedy lekarz stwierdza prawidłowości ciąży. Sprawdza, czy dziecko prawidłowo się porusza, czy serce bije odpowiednio oraz czy płód odpowiednio się rozwija. Wtedy też można się dowiedzieć o tym, czy urodzi się jedno dziecko czy będzie to ciąża mnoga.
Jeśli kobieta w 3 miesiącu ciąży będzie narzekała na bóle głowy, należy się zrelaksować i położyć i raczej unikać środków przeciwbólowych. W przypadku krwawienia z nosa pomocny okaże się nawilżacz powietrza. Jeśli doskwierać będzie ból łydek, a także skurcze, pomocna będzie witamina B6. Kobiecie w tym okresie ciąży mogą również towarzyszyć ogólne bóle nóg. Mogą one sugerować problemy z żylakami. W takiej sytuacji należy unikać zbyt długiego stania i siedzenia.